E-skierowania w pigułce

Szanowni Państwo,

w dniu wczorajszym miałam przyjemność uczestniczyć w szkoleniu online z obsługi e-skierowań organizowane przez Centrum e-Zdrowie. Zachęcam również Państwa

do uczestnictwa w tych szkoleniach, które organizowane są całkowicie bezpłatnie. Najbliższe terminy to 9.12.2020 godz. 15:00 oraz 17.12.2020 godz. 15:00

https://cez.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/e-skierowanie-bezplatne-szkolenia-online/

Ze szkolenia zebrałam w mojej ocenie najistotniejsze informacje,  z którymi chciałabym się z Państwem podzielić:

Uwaga! Certyfikaty, które “otwierają” nam furtkę do łączenia się z platformą P1 (WSS, TLS) ważne są tylko 2 lata! Bardzo proszę sprawdzić kiedy kończy się okres ważności u Państwa i  pamiętać, aby minimum 2-3 miesiące szybciej wygenerować nowe certyfikaty i wysłać nam zaszyfrowane na maila!

  1. Dokument, który reguluje jakie typy e-skierowań obowiązują od 08.01.2021r to Rozporządzenie z 15.04.2019r. w sprawie skierowań wystawianych w postaci elektronicznej w Systemie Informacji Medycznej.

WAŻNE! E-skierowania dotyczą tylko miejsca realizacji, o którym pacjent decyduje sam! Co to oznacza w praktyce?

-> e-skierowanie w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej finansowane ze środków publicznych

-> e-skierowanie do szpitala, który ma podpisaną umowę z NFZ

-> medycyna nuklearna

-> badania TK, rezonans magnetyczny, badania endoskopowe oraz echokardiografia płodu

Od 08.01.2020 nie trzeba wystawiać e-skierowania na:

-> rehabilitacja ( opcja ta ma wejść najszybciej w I kwartale 2021r.)

-> psychiatria (opcja ta ma wejść podobnie jak rehabilitacja w I kwartale 2021r.)

-> na leczenie uzdrowiskowe

-> programy lekowe

Kiedy nie wystawia się e-skierowanie tylko zlecenie wewnętrzne?

W przypadku kiedy personel medyczny kieruje pacjenta na usługę medyczną w ramach wizyty do innej jednostki organizacyjnej danego podmiotu lub do innego podmiotu, ale występującego w roli podwykonawcy, wówczas nie jest wystawiane e-skierowanie. Czyli jeśli mamy podpisaną umowę np. na wykonywanie badań RTG/USG, laboratorium itd. w innym podmiocie wówczas wystawiamy skierowanie wewnętrzne (zlecenie).

WAŻNE! Pacjent posiadający e-skierowanie nie ma obowiązku dostarczać oryginału skierowania do placówki realizującej w przeciągu 14dni.

Co zrobić w sytuacji awaryjnej kiedy nie mamy dostępu do sieci lub platformy p1?

-> Personel medyczny wystawia skierowanie papierowe i  nie ma konieczności wprowadzania go później w wersji elektronicznej

-> Rejestracja może potwierdzić z pacjentem, na podstawie deklaracji rodzaju skierowania, możliwy termin i zapisać go. Przyjmujemy dane dostępowe (klucz+pesel) i dane kontaktowe następnie po ustaniu awarii  pobiera e-skierowanie do realizacji i umawia na uzgodniony termin.

Pozdrawiam, Julia Karasek

Dodaj komentarz